Har du lyst til at opleve det moderne Aarhus gennem øjnene på en, der har mærket livet på egen krop? Med Povertywalk får du en unik mulighed for at komme på byvandring med en guide, der enten er socialt udsat eller hjemløs.

Turen tager udgangspunkt i guidens personlige fortælling om livet på gaden og de mange udfordringer, der følger med en hverdag uden fast tag over hovedet. Undervejs får du et vigtigt indblik i byens skjulte sider og de kontraster der findes i Aarhus, lige fra de institutioner og tilbud, der gør en forskel, til de mødesteder, hvor de udsatte finder støtte og fællesskab.

Om Povertywalk

Povertywalk blev stiftet i 2011 af foreningen Gadeliv, med et ønske om at skabe meningsfuld beskæftigelse for byens udsatte. Konceptet bygger på en simpel, men stærk idé: At lade dem, der kender gaden bedst, bruge deres viden til at oplyse andre.

Siden begyndelsen har projektet været en stor succes, hvor mange af guiderne har udviklet sig fra modløse brugere til kompetente formidlere. I dag er Povertywalk en del af et større fællesskab i foreningen Gadeliv, der også tæller initiativer som Sydhavnspedellerne, Pant for Pant og Herberget Skrænten. Alt sammen med det formål at skabe arbejdsfællesskaber og trygge rammer for dem, der har allermest brug for det.

På besøg hos Povertywalk

I 2025 besøgte hele Truestory-teamet Povertywalk i Aarhus, hvor vi var på en guidet tur med en hjemløs. Det var utroligt spændende og tankevækkende eftermiddag, hvor vi fik et sjælendt indblik i livet på kanten og samtidig se alle de steder i Aarhus, som man ellers bare går forbi, uden at lægge mærke til.

Povertywalk har nogle fantastiske guider med både rørende og inspirerende livsfortællinger, der virkelig giver stof til eftertanke. Det er en stærk og autentisk oplevelse, som vi stadig ofte snakker om hjemme på Truestory kontoret.

 

Hvad siger dem, der har været med på turen?

Ketty S.
2. dec. 2025
At få et lille kik ind i en opvækst/ungdom der har været så hård og anderledes end både jeg og især mine børn har oplevet. Sikke en flot mønsterbryder!❤️ Så i får de bedste anbefalinger herfra!
Hanne H.
9. okt. 2025
Tak til Casper (og hans hund Tyson) for at vise os rundt i Aarhus i 2 timer. Vi følte Casper var hudløs ærlig når han fortalte om hans opvækst og nutid som tidligere hjemløs. Fortællinger om hvordan livet som hjemløs i Aarhus blev fortalt på en sådan måde at det gik helt under huden på os. Også fantastisk at høre om de gode historier omkring hjemløse og det sammenhold de har, både på godt og ondt. Kan til enhver tid anbefale denne “oplevelse”
Karen H.
27. jun. 2025
Søndag den 15. juni var vi så heldige at møde Daniel. Han var vores guide i Aarhus hvor vi var på tur med en tidligere misbruger. Han er bare det sødeste smilende menneske vi længe har mødt. At være så positiv et menneske efter alt det han har været igennem er beundringsværdigt. Så at “ gå en tur med en hjemløs” kan varmt anbefales herfra. Tusind tak for en fantastisk tur Daniel.
 

Mød flere af vores værter