Mød Anabel fra BARRO by ANL
Keramik i Aarhus
Keramik er mere populært end nogensinde før i Danmark, og hos Anabel, der ejer BARRO by ANL i Aarhus, kan du tage på keramikkursus og opleve glæden ved at arbejde med ler og skabe noget med dine egne hænder.
Du bliver guidet trygt gennem hele processen fra ler til mesterværk. Anabel deler generøst ud af sin viden, erfaring og passion for håndlavet keramik og giver dig både teknikker, inspiration og de nødvendige værktøjer til at forme dit eget unikke stykke.
Der er højt til loftet og plads til nysgerrighed, fordybelse og kreativ udfoldelse. Her er processen lige så vigtig som resultatet. Du behøver ingen tidligere erfaring, kun lysten til at udforske og skabe. Hvert keramikkursus har et unikt tema, så du bliver guidet i, hvad du kan lave, uden selv at skulle planlægge eller forberede noget.
Når dit værk er færdigt og senere brændt, kan det afhentes og tages med hjem, klar til at blive brugt, vist frem til venner og familie eller givet som en personlig gave.
Mød BARRO by ANL


Om BARRO by ANL
Anabels arbejde med ler begyndte i gården ved hendes barndomshjem i det nordlige Mexico. I dag former hun keramik i Aarhus, hvor hun arbejder som fuldtidskunstner. Forskellene mellem de to kulturer og landskaber har haft stor betydning for hendes kunstneriske udtryk og fungerer som en vedvarende inspirationskilde.
Hun er mexicansk-amerikansk kunstner og har gennem årene modtaget adskillige priser og stipendier for sine kunstværker. Hendes arbejde har rødder i både mexicanske traditioner og skandinavisk æstetik.
BARRO by ANL er både et værksted, en butik og et rum til at sænke tempoet.
På besøg hos BARRO by ANL
I 2025 besøgte vores Brand Team BARRO by ANL i Aarhus, hvor vi blev mødt af Anabel, som bød os varmt velkommen i sit rolige og inspirerende univers.
Med sin store passion for keramik og mange års erfaring guidede Anabel os gennem et privat keramikkursus, hvor nærvær og kreativitet var i fokus.
Anabel introducerede os trin-for-trin og med personlig vejledning lærte vi at forme leret fra bunden. Undervejs delte Anabel generøst ud af sine tips og erfaringer, hvilket gjorde det nemt og trygt at gå i gang, selv uden tidligere erfaring med keramik.
Efter at have skabt det første fælles værk fik vi tid til at fordybe os yderligere og arbejde mere selvstændigt. Her kunne vi eksperimentere og give vores værker et personligt udtryk, altid med Anabels støtte lige i nærheden.
Efter kurset tog Anabel sig af hele den videre proces og nogle uger senere kunne vi hente vores færdige værker. En oplevelse, der gav os smil på læben og fysiske værker med hjem.





